Vaka Çalışmaları

SATICI KREDİSİ: Anadolu'daki ilk proje

TuREEFF'ten Anadolu'daki ilk 'Satıcı Kredisi'

Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF)'in Enerji Verimli beyaz eşya ve ekipman kredilerinden yararlanan Anadolu'daki ilk firma, Çorum'un Sungurlu ilçesinde bir beyaz eşya bayii olan Mevsim Ltd. firması oldu. 

TuREEFF ve Mevsim Ltd. tarafından gerçekleştirilen işbriliği neticesinde Enerji Verimli ürünlerin çevresel ve finansal faydalarını anlatan tanıtım materyalleri mağazada tüketicilerle buluştu ve böylece Enerji Verimliliği farkındalığın artırılmasına da katkıda bulunuldu. 

TuREEFF finansal desteğini alan firma, böylece mağazasında daha çok sayıda Enerji Verimliliği performansı yüksek beyaz eşya ve ekipmanı satışa sunma imkanına kavuştu. Firmanın belirttiğine göre bu ekipmanlar yerel piyasada büyük ilgi görmekte ve bundan sonra da mağazada daha fazla sayıda Enerji Verimli ekipman satışında teşvik edici olmaktadır. 

Firma, 'Satıcı Kredisi' kullanımının her aşamasında TuREEFF kapsamında satış, pazarlama ve tanıtım desteği almaya devam etmiştir ve bu işbirliği neticesinde elde edilen faydalar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Firma Mevsim Ltd.  /  Satıcı Kredisi
Şehir Sungurlu, Çorum
Enerji    5436 kWh/yıl  tasarruf
CO2     0,99 ton/yıl düşüş

 

 

 

Geri