Haberler

05 / 01 / 2021

Konut Enerji Verimliliği Projelerinde EVD lerin Rolü

Etkinlik, mevcut binaların yenileme projelerinde ESCO'ların rolünü tartışmak için EYODER işbirliği ile 4 Ocak 2021'de gerçekleştirildi.

Türkiye'deki mevcut binalarda enerji verimliliği yatırımları konusunda önemli bir tasarruf potansiyeli bulunuyor. Mevcut binaların rehabilitasyonu genellikle cephenin yalıtılması ya da pencerelerin verimli olanlarla değiştirilmesi şeklinde uygulanıyor. Bununla birlikte, daha kapsamlı iyileştirme projelerinin uygulanmasının yollarını araştırmaya hala ihtiyaç var. Ticari bina rehabilitasyonlarında EVD lerin rolü önemli bir yer tutarken, konut sektöründe de bireysel ev sahiplerinin teknik bilgi eksikliğinden dolayı enerji denetimlerine ve yönetimine de ihtiyaç duyuluyor.

Etkinlik, özellikle pandemi şartlarında konut enerji verimliliği sektörünün mevcut durumunu tartışmak ve bu projelerin finansmanı için daha etkin bir finansal öneriler geliştirmek amacıyla düzenlendi.

Katılımcılar, konut sektöründe etkili bir EVD mekanizmasının önündeki engelleri ve finansal tarafta da ticari binalarda uygulanan ESCO modeline benzer bir yapı kurulup kurulamayacağı konusundaki görüşlerini paylaştılar.

Geri