Haberler

17 / 02 / 2016

Enerji Verimliliği ve Küresel Isınma Kurultayı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), ilkini Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlediği VIII. Küresel Isınma Kurultayı komite toplantılarının ikincisini Enerji Verimliliği Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. EGD Başkanı Celal Toprak ve kurultayın Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Doğanay Tolunay’ın katılımı ile küresel ısınmayla mücadele etmek için oluşturulan karbon ekonomisi, süreçleri ve emisyon ticaret sistemi, konunun uzmanları, akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının temsilcileri ile birlikte değerlendirildi. 

Enerji Verimliliği Derneği’nden, Karbon Finansı konusunda uzman Alpay Beyla ise Paris-COP 21 İklim Değişikliği Müzakereleri çerçevesinde karbon ekonomisi ile emisyon ticaret sisteminden bahsetti ve Hindistan’ın tüm dünyada enerji verimliliği konusunda rol model olduğu bilgisini verdi. 

Deniz Kültürü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Vira Dergisi Koordinatörü Ayşe Olcay, Piri Reis Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek kurultayın bu yıl “küresel ısınmanın denizlerimize etkisi, gemiler ve deniz ticaretinde enerji verimliliği” konusu özelinde gerçekleşeceğini açıkladı. 

Türkiye Konutlarında Enerji Verimliliği Finansman Programı’ndan (TuREEFF) Arif Ergin de bireysel enerji destekleme fonu hakkında bilgi verdi ve programın amacından söz etti. 

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından küresel ısınma konusunda farkındalığı artırmak ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla ilki 2007 yılında düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı’nın sekizincisi Mayıs ayında Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. 

Geri