Haberler

10 / 03 / 2016

Bütünsel ve Yeşil bir Kentsel Dönüşüm Mümkün

Türkiye gibi hızla kalkınan bir ülkede Bütünsel ve Yeşil bir Kentsel Dönüşüm mümkün mü?

Bu ikilem, ÇEDBİK'in İstanbul'da düzenlemiş olduğu "Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm ve Bütünsel Kentsel Tasarım" kongresinde iki gün boyunca panelistler ve katılımcılar tarafından tartışıldı. 

Özel sektör temsilcileri, dernekler, akademisyenler ve kamu temsilcileri, 4-5 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenen kongrede yeşil ve sürdürülebilir bir kentsel dönüşümün önündeki yapısal engelleri ve çözüm önerilerini masaya yatırdılar. Kongrede EBRD'yi temsilen Maly Miroslav, TuREEFF'İ temsilen Proje Müdürü Güliz Örnek ve Proje Direktörü Dr. Murat Sarıoğlu katıldılar ve EBRD'nin yürütmekte olduğu sürdürülerebilir enerji verimliliği finansman programlarındaki deneyimlerini ve başarı hikayelerini aktararak, tam da tartışılmakta olan konuya yönelik halihazırda geliştirilmiş ve yürümekte olan tek program olan TuREEFF (Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı) hakkında katılımcılara bilgiler verdiler. 

"Yeşil ve bütünsel bir kentsel dönüşüm mümkün mü?"

İki gün süren kongrenin sonunda kafalardaki bu sorunun cevabı netti: EVET, mümkün!

Kongre sonunda ve devam eden günlerde katılımcılardan ve sektör temsilcilerinden TuREEFF'e çok yoğun bir ilgi oldu ve etkinlik medyada da geniş yankı uyandırdı.

Geri