Anlaşmalı Bankalar

1946 yılında Ankara'da kurulan Garanti Bankası, 30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla 335,9 milyar Türk Lirası’na ulaşan konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası konumunda.

Kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil olmak üzere bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet gösteren Garanti; Hollanda ve Romanya’daki uluslararası iştiraklerinin yanı sıra hayat sigortası ve bireysel emeklilik, finansal kiralama, faktoring, yatırım ve portföy yönetimi alanlarında önde gelen finansal iştirakleri ile entegre bir finansal hizmetler grubu.

30 Haziran 2017 itibarıyla yurt içinde 948 şube, Kıbrıs’ta 7 ve Malta’da bir olmak üzere yurt dışında 8 şube, Londra, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilcilik, üstün teknolojik altyapıya sahip 4.759 ATM, ödüllü Çağrı Merkezi, mobil, internet ve sosyal bankacılık platformlarından oluşan çok kanallı dağıtım ağına sahip Garanti; 19 binden fazla çalışanı ile 14,5 milyona ulaşan müşterisinin her türlü finansal ihtiyacına cevap veriyor.

Tüm paydaşlarına değer yaratarak sürdürülebilir büyüme sağlamak hedefiyle ilerleyen Garanti stratejisini; müşterilerine karşı her zaman “şeffaf”, “anlaşılır” ve “sorumlu” bir yaklaşımla, ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmek ilkeleri üzerine yapılandırıyor. Sahip olduğu yetkin ve dinamik insan kaynağı; benzersiz teknolojik altyapısı; benimsediği müşteri odaklı hizmet yaklaşımı; kaliteden ödün vermeden sunduğu inovatif ürün ve hizmetleri, Garanti’yi Türk bankacılık sektöründe lider bir konuma taşıyor.

Kurumsal yönetim alanındaki en iyi uygulamaları kendine örnek alan Garanti’nin ana hissedarı %49,85 pay oranı ile Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA). Hisseleri Türkiye’de, depo sertifikaları İngiltere ve ABD’de işlem gören Garanti’nin Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı 30 Haziran 2017 itibarıyla %50,07.

Garanti Bankası, dinamik çalışma modeli, yenilikçi ürün ve hizmetlerine entegre ettiği öncü teknolojisiyle fark yaratmaya ve müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Garanti’nin, müşterilerine sunduğu kişiselleştirilmiş çözümlerin ve zengin ürün yelpazesinin 273 milyar Türk Lirası değerinde nakdi ve gayri nakdi kredi portföyüne ulaşmasında önemli bir payı bulunuyor. Gelişmiş risk yönetimi sistemleri ve yerleşik risk kültürü sayesinde yakaladığı yüksek aktif kalitesi ise Garanti’yi sektördeki rakiplerinden farklı kılıyor.

Garanti, vazgeçilmez değerlerinden yola çıkarak Sürdürülebilirliği, çevreye ve topluma olumsuz etkileri en aza indirmenin yanında, müşterileri, çalışanları, hissedarları ve faaliyet gösterdiği yerlerdeki tüm kitleler ile uzun vadeli değerleri paylaşarak, gelecek için güçlü ve başarılı bir iş modeli yaratma taahhüdü olarak tanımlıyor. Garanti, sürdürülebilir bankacılık anlayışını, spordan eğitime, sanattan doğaya ve iş dünyasını bilgilendirmeye kadar farklı alanlardaki toplumsal yatırım programları ile güçlendiriyor.

www.garanti.com.tr

1953 yılında Anadolu'daki yüz binlerce kooperatif üyesi pancar çiftçisinin küçük birikimleriyle tarımın ve şeker sanayinin finansmanı amacıyla kurulan Şekerbank T.A.Ş., bugün İşletme ve Tarım Bankacılığı, Kurumsal Bankacılık, Ticari/KOBİ Bankacılığı ve Bireysel Bankacılık alanlarında hizmet vermektedir. Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini tüm sosyal paydaşlarını kapsayacak şekilde toplumsal kalkınmayı destekleme yönünde sürdüren Şekerbank, bu kapsamda üstlendiği misyonunu sürdürülebilir kalkınma perspektifinde geliştirmektedir.

Türkiye’de Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’ne ilk giren banka olan Şekerbank’ın Türkiye genelinde 312 şubesi, 11 bölge müdürlüğü (3 İstanbul, 8 Anadolu) ve 1 yurt dışı temsilciliği bulunmaktadır.

Şubelerinin %65’i Anadolu’da bulunan Şekerbank, tabana yaygın bankacılık anlayışıyla misyonunu ‘Anadolu Bankacılığı’ olarak tanımlamıştır. Şekerbank, bu misyon doğrultusunda, bankacılık hizmetleriyle tanışmamış kesimleri de bankacılıkla tanıştırıp sadece büyük şehirleri ve büyük firmaları değil, Anadolu’daki bölge ve şehirlerden gelen projeleri de öncelikleri arasına alarak, benimsediği odaklı strateji ile sektöründe ölçekten bağımsız olarak özel ve farklı bir yer edinmiştir. 

Şekerbank, dünya gündeminin ön sıralarında yer alan enerji tasarrufu ve verimliliği konusundaki ulusal ve uluslararası iş birliklerini, 2009 Mayıs ayında “EKOkredi; Enerjiyi ve Emeği koruyan kredi” adlı ürünü ile somutlaştırmıştır. 

Banka, EKOkredi ürünü ile enerji tasarrufu yatırımlarını ve harcamalarını uygun koşullarda finanse etmenin yanı sıra iletişim çalışmaları ve STK işbirlikleri ile enerji verimliliği ile ilgili olarak toplum genelinde tabana yaygın bir farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. 

EKOkredi ile bugüne kadar 59 bini aşkın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştıran Şekerbank, bu alanda 558 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağlamıştır. EKOkredi ile yapılan enerji verimliliği yatırımlarıyla bugüne kadar 15.8 milyar kilowatt-saat enerji tasarrufu elde edilmiş, toplamda 3,5 milyon ton CO2 salımı engellenmiştir. Ayrıca 79 bini aşkın konutun yalıtıldığı EKOkredi kapsamında 144 milyon metreküp doğalgaz tasarrufu gerçekleşmiştir. 

Şekerbank, enerji verimliliğinin finansmanında Türkiye’de bir ilk olan ‘EKOkredi’ projesiyle Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde, 20-22 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilen en iyi uygulamalardan biri olmuştur. EKOkredi, sürdürülebilirlikte en iyi uygulamalar kapsamında T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen değerlendirme sonucunda, söz konusu zirvede, finans sektöründen ülkemizi temsil eden tek proje olarak yer almıştır. Banka, iklim değişikliği ile mücadele platformlarında da yer almaktadır.

www.sekerbank.com.tr

Türkiye İş Bankası, Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olarak, 26 Ağustos 1924 tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Türkiye'de tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek, sınai gelişmeyi başlatmak, ulusal tasarrufları harekete geçirmek, temel ekonomik atılımları finanse etmek ve kredi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan İş Bankası, kurulduğu günden bu yana amaçları doğrultusunda sürekli güçlenerek büyüyen bir kurum oldu. Türkiye’nin en büyük ulusal sermayeli özel bankası olan İş Bankası, 1.337 yurt içi ve 25 yurt dışı şube, 6.300’ün üzerinde Bankamatik ile müşterilerine hizmet veriyor.

İş Bankası, Türk bankacılık sektöründe birçok yeniliğe öncülük eden ve ilkleri gerçekleştiren banka oldu. Tasarruf alışkanlığını yaratmak ve yaygınlaştırmak amacıyla halkımızı kumbarayla tanıştıran İş Bankası, Bankamatik cihazı ile elektronik bankacılığın temellerini atıp yeni bir çağın önünü açtı. Yatırım Hesabı ve Yatırım Fonu alım-satım hizmetini müşterilerine sunan, interaktif telefon bankacılığı hizmeti ile İnternet Şubesini ilk kez müşterileriyle buluşturan İş Bankası, Avrupa’da şube açan ilk Türk Bankası oldu.

Son yıllarda önemi artan enerji verimliliği konusunda da yenilikçi çalışmalara öncülük yapan Türkiye İş Bankası’nın Genel Müdürlük Binası, BREEAM In-Use Sertifikasını, Bina Performansı Sertifikası (Asset Performance Certificate) ve Bina Yönetim Performansı Sertifikası (Asset Management Performance Certificate) kategorilerinde “EXCELLENT” (MÜKEMMEL) seviyesinde aldı. Genel Müdürlük Binasının çevre dostu bir yapı olarak uluslararası anlamda tescillendiği İş Bankası, “Yeşil Bina” sertifikası almaya hak kazanan ilk Türk bankası olma özelliğini elde etti.

Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik girişimlere tam destek veren ve müşterilerini de bu yönde teşvik eden İş Bankası, Çevre Dostu Ev Kredisi ürünü ile enerji verimliliği yüksek binalardan konut sahibi olmak isteyen müşterilere kullandırılan konut kredilerinde faiz indirimi sağlıyor. Bu sayede yeşil binalara olan talebi arttırmayı ve buna bağlı olarak inşaat sektöründe doğa dostu binaların yapımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Vatandaşların sağlıklı ve güvenli evlere kavuşmalarını hedefleyen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 19 Ocak 2013 tarihinde protokol imzalayan ilk banka olan İş Bankası, Kentsel Dönüşüm Projelerine verdiği tam destek ile hak sahiplerinin yanında yer almaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın en güncel verilerine göre; İş Bankası Kentsel Dönüşüm kapsamında Bakanlıkça onaylanan kredilerde %46 pazar payına sahip bulunuyor. Proje kapsamında yaptığı ürün ve süreç geliştirme çalışmaları, çözüm süreçleri, belediyeler, risk raporu düzenlemeye yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşların yanı sıra müteahhitler ile yaptığı anlaşmalar kapsamında dönüşüm projelerine verdiği önemi artıran İş Bankası, bu çerçevede enerji verimliliği yüksek, sosyal donatı alanlarına sahip ve deprem riskine dayanıklı yeşil binaların inşa edilmesini teşvik ediyor.

İş Bankası, müşterilerinin çeşitli küçük ev aletleri, beyaz eşya, tadilat malzemesi vb. ürünleri satın alması aşamasında, ihtiyaç duydukları finansmanı satış anında mağazada kredi olarak kullanılabilmesini sağlayan NakitNet ürünü ile yüksek enerji sınıfına tabi ürün alımını kolaylaştırılarak bu ürünlerin kullanımının teşvik edilmesine yönelik firmalar ile ortaklaşa çalışmalar sürdürüyor. Böylece daha yüksek satış fiyatı olan A+++ sınıfı enerjiyi verimli kullanan ürünlerin satın alınmasından kaynaklı hem müşterilerin faturalarında büyük oranda düşüş sağlanıyor hem de doğanın ve çevrenin korunmasına katkıda bulunuluyor.

Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası, ilklerin bankası olarak çevrenin korunması ve sürdürülebilir enerji konusuna destek vermeye devam edecektir.

www.isbank.com.tr

1944 yılında Türkiye’nin ilk özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi, sektöründe öncülük ettiği yenilikler ile “ilklerin bankası” olarak biliniyor. Sektörde bilgisayarla ilk işlem, ilk online uygulama, ilk telefon bankacılığı işlemi, ilk kredi kartı gibi pek çok yeniliği hayata geçiren banka, geniş şube ve ATM ağı, dijital dönüşüme liderlik eden ürün ve hizmetleri ile Türkiye’nin en değerli 10 markası arasında bulunuyor.

Dijital bankacılığa öncülük eden çalışmalarıyla 2017 yılında Global Finance tarafından “Dünyanın En Yenilikçi Dijital Bankası” seçilen Yapı Kredi, iştirakleri Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring, Yapı Kredi Portföy ve Yapı Kredi Yatırım’ın yanı sıra Azerbaycan, Hollanda, Malta’da bulunan bankaları ve Bahreyn’de yer alan şubesi ile faaliyet gösteriyor.

Kurum içi faaliyetlerini sürdürülebilirlik esaslarına dayanarak yöneten Yapı Kredi, sürdürülebilir ekonomiye geçiş sürecinde fark yaratan çalışmalara imza atıyor. Dünyanın en kapsamlı iklim değişikliği ile mücadele platformlarından biri olan CDP'nin İklim Değişikliği Programı'na raporlama yapan banka, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans İnisiyatifi’nin Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Beyanı’nın imzacıları arasında yer alıyor.

Yapı Kredi, belirlediği kredi limit dahilindeki proje finansmanlarını Çevresel ve Sosyal Risk Değerlendirme Sistemi ile kapsamlı bir şekilde değerlendiriyor. Banka, 2017 yılında hayata geçirdiği Sürdürülebilirlik Yönetim Sistemi ile sürdürülebilirlik prensiplerinin Yapı Kredi’nin tüm faaliyet alanlarına entegre edilmesini sağlıyor. Şeffaflık, sorumluluk ve hesap verebilirlik ilkelerini gözeterek senelik bazda yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporları’nı, Küresel Raporlama Girişimi’nin (Global Reporting Initiative - GRI) standartlarına göre hazırlayarak kamuoyu ile paylaşan Yapı Kredi, Borsa İstanbul tarafından oluşturulan BİST Sürdürülebilirlik Endeksi şirketleri arasında yer alıyor.

Yapı Kredi’nin şubeden kağıtsız kredi kullandırımı uygulaması, International Data Corporation (IDC) tarafından 2017 yılında “Türkiye'de Maliyet Verimliliğine Yönelik Yılın En İyi Projesi” seçildi. Bonds&Loans tarafından geçtiğimiz yıl “En İyi Doğal Kaynak Finansmanı Projesi” kategorisinde birincilik ödülünü alan banka, Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER) tarafından düzenlenen ETİKA ödüllerinde de beşinci kez “Türkiye’nin En Etik Şirketi” ödülüne layık görüldü.

Yapı Kredi, hayatı kolaylaştıran teknolojik ürün ve hizmetleri, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın hayata geçirilmesi adına aldığı sorumluluk ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor.

www.yapikredi.com.tr